Adım motoru olarak da bilinen step motorlar günümüzde robot teknolojisinin en çok tercih ettiği motor tiplerinden birisidir. Günümüz koşullarında hayatımıza 3D printer olarak giriş yapan makineler sayesinde step motorları gündelik hayatlarımızda da görmeye başladık.

Step motorlar DC motorlar gibi 1 faz 1 nötr 2 bacakla kontrol edilmemektedir. Step motorlar kendine içerisinde rotor ve statör arasındaki manyetiklenme sayesinde dönme hareketi ortaya çıkarır. Bu eylemin gerçekleşebilmesi için sıralı 4 bacak tetikleme usulü kullanılarak sürücü kartları sayesinde yönetilebilirmektedir.

 

Step motorlar DC motorlar gibi rpm gücü ile ön plana çıkmaz, yüksek torkları ile ön plana çıkarlar. 3D printer gibi kompleks yapıların içerisinde taşıma işlemini ancak step motorlar gibi yüksek torka sahip motorlarla gerçekleştirilebilir. Step motorların üzerinde bulunan bilgiler eşliğinde step motorların kaç amperlik bir step motor olduğunu öğrenebilirsiniz. Amper yükseldikçe step motorumuz daha güçlü daha torklu olacaktır. Sizlerde eğer 3D printer iniz olsun arduino projelerinizi olsun iste motor arıyorsanız doğru adrestesiniz.

 

ÜRÜN BULUNMAMAKTADIR