ERR Hatalarının Orijinal Metni

Err1: The hot bed exceeds the maximum temperature limit, please check if the thermal interface is shorted;

Err2: The nozzle exceeds the maximum temperature limit. Please check if the thermal interface is shorted.

Err3: The hot bed exceeds the minimum temperature limit, please check if the thermal interface is disconnected;

Err4: The nozzle exceeds the minimum temperature limit, please check if the thermal interface is disconnected;

Err5: The nozzle fails to heat up. If the nozzle does not reach the set temperature difference within the set time, an error is reported; please check the configuration file or check whether the power supply is sufficient;

Err6: The heating of the hot bed fails. If the hot bed reaches the set temperature difference within the set time, an error is reported; please check the configuration file or check whether the power supply is sufficient;

Err7: Thermal runaway; when the temperature rises to the target temperature, the current temperature is lower than the target temperature value within the set time and the error is exceeded; please check if the thermal is normal or the PID value is correct.


ERR Hatalarının Türkçeye Çevrilmiş Metni


Err1: Sıcak yatak maksimum sıcaklık limitini aşıyor, lütfen termal ara yüzün kısa devre olup olmadığını kontrol edin;

Err2: Meme, maksimum sıcaklık sınırını aşıyor. Lütfen termal ara yüzün kısa olup olmadığını kontrol edin.

Err3: Sıcak yatak minimum sıcaklık sınırını aşıyor, lütfen termal ara yüz bağlantısının kesilip kesilmediğini kontrol edin;

Err4: Meme minimum sıcaklık sınırını aşıyor, lütfen termal ara yüz bağlantısının kesilip kesilmediğini kontrol edin;

Err5: Meme ısınmıyor. Nozul, ayarlanan süre içinde ayarlanan sıcaklık farkına ulaşmazsa, bir hata rapor edilir; lütfen yapılandırma dosyasını kontrol edin veya güç kaynağının yeterli olup olmadığını kontrol edin;

Err6: Sıcak yatağın ısınması başarısız oluyor. Sıcak yatak ayarlanan süre içinde ayarlanan sıcaklık farkına ulaşırsa, bir hata rapor edilir; lütfen yapılandırma dosyasını kontrol edin veya güç kaynağının yeterli olup olmadığını kontrol edin;

Err7: Termal kaçak; sıcaklık hedef sıcaklığa yükseldiğinde, mevcut sıcaklık ayarlanan süre içinde hedef sıcaklık değerinden daha düşüktür ve hata aşılır; lütfen termalin normal mi yoksa PID değerinin doğru mu olduğunu kontrol edin.


ERR1 Hatası Çözüm Yolları:


Bu hatanın sebebi birkaç farklı sebepten dolayı olabilir ancak genel olarak yazılıda bize anlatılmak istendiği gibi termistör yani ısı sensörü yerinden çıkmış ya da bağlantısı zarar görmüş olabilir. Daha önceden çalıştığını biliyorsanız makinenizin ilk olarak bakmanız gereken termistörün sağlamlığı ve kontrolleri olması gerekmektedir. Bu işlemi bir elektronik ölçüm cihazı kullanarak gerçekleştirebilir ya da en basit yöntem olarak tablanızı söküp termistörü ve hattın kalanını incelemeniz yeterli olacaktır. Kablo bükülmesi, ezilmesi ya da kopması gibi durumlar bu termistörün doğru ölçüm sonucunu printer kartınıza ulaştıramaz. En iyi ihtimalle termistörün değiştirilmesi bu sorunun çözülmesini sağlayabilir.


 

ERR2 Hatası Çözüm Yolları:


Bu hatanın sebebi termistör yani ısı sensörünün doğru ölçüm yaparak printer kartınıza veri iletilmediğini gösterir. Nozul bölümünde bulunan ısıtıcı ve ısı sensörünün birbirine yakın olması hatta ısı sensörünün kablosunun sağlamlığı kontrol edilmelidir. Yatak gibi geniş yüzey alanına sahip olmadığı için meme bölümünde ısınma printerınız için çok daha büyük sıkıntılar oluşturmaktadır. Meme ısıtıcısı olarak bilinen fişek akım gelmeye devam ettiği sürece Nozul bölümünün tamamına zarar verme ihtimali vardır. Bu sebepten ötürü bu hatayı görür görmez printerınızı kapatmalı ya da fişinden çekmelisiniz. Bu hatanın çözümü ise termistörün yani ısı sensörünün bulunduğu yeri incelemek yuvasından çıkıp çıkmadığını kontrol etmek gibi basit eylemlerle çözebilirsiniz, ancak en kesin çözüm yine termistörün değiştirilmesi hatta fişeğinde bu hatadan dolayı yüksek ısıya çıkmasını tahmin ederek Nozul bölümünün tamamının incelenmesi ve fişeğinde yenisi ile değiştirilmesi gerekmektedir.

 ERR3 Hatası Çözüm Yolları:


Bu hata yatak ısısının gerekli ısıya çıkmadığını gösterir, eğer yatağı kendinizde kontrol ettiğinizde tablanın ısınmadığını far kederseniz tablanızın ana karta giden kablolarını kontrol ediniz, kablolardaki kopukluk ezilme bükülme gibi bazı durumlar tablanızın ısınmasına engel olabilir. En kötü senaryo ise tablanızda ki ısınmayı sağlayan rezidans tellerinin kopmuş ya da yanmış olma ihtimali bulunmaktadır, bu gibi bir durum nadiren de olsa gerçekleşmektedir. Bu durumun çözümü en iyi ihtimalle kablo kontrolü ve termistör değiştirilmesi olabilir.


ERR4 Hatası Çözüm Yolları:


Bu hata meme ısısının yükselmediğini gösterir. Bu hatanın sebebi fişek olarak isimlendirilen ısıtıcının kablolarının kopmuş olma ihtimalini ortaya çıkarır, bu durum için en iyi çözüm kabloların kontrol edilmesi mümkünse elektronik ölçüm cihazı ile ölçülmesidir. En basit çözüm olarak da fişeğin yenisi ile değiştirilmesi tavsiye edilir.


ERR5 Hatası Çözüm Yolları:


Bu hata memenin ısınmadığını gösterir. Ancak bu hata diğer meme ısınma problemlerinden farklı olarak kablo ya da parça sorununun değil güç kaynağı ya da bağlantı yollarını işaret eder. Bu durumda en iyi ihtimalle bir ölçüm cihazı kullanarak ısıtıcıya gelen bütün yolların denetlenmesi güç esnasında ve güçte değilken kontrol edilmesi gerekmektedir. Bu işlemin yapılması esnasında yüksek akımdan dolayı bilen kişilerin yapması tavsiye edilir, eğer bu konuda tecrübeniz yok ise bu konu hakkında ulaşabileceğiniz en yakın teknik hizmet alabileceğiniz yere başvurabilirsiniz. Çözüm yollarından birisi olarak en basiti fişek ve sensörün değiştirilmesi olur, ancak bu hatanın sebebi bu eylem gerçekleştirildiğinde düzelmeye bilir bundan dolayı kartın ve güç kaynağının da incelenmesi gerekmektedir.


ERR6 Hatası Çözüm Yolları:


Bu hata tablanın ısınmadığını gösterir. Ancak bu hata diğer tabla ısı hatalarından farklı olarak kablo ya da parça sorununun değil güç kaynağı ya da bağlantı yollarını işaret eder. Bu durumda en iyi ihtimalle bir ölçüm cihazı kullanarak ısıtıcıya gelen bütün yolların denetlenmesi güç esnasında ve güçte değilken kontrol edilmesi gerekmektedir. Bu işlemin yapılması esnasında yüksek akımdan dolayı bilen kişilerin yapması tavsiye edilir, eğer bu konuda tecrübeniz yok ise bu konu hakkında ulaşabileceğiniz en yakın teknik hizmet alabileceğiniz yere başvurabilirsiniz. Çözüm yollarından birisi olarak en basiti yatak ve sensörün değiştirilmesi olur, ancak bu hatanın sebebi bu eylem gerçekleştirildiğinde düzelmeye bilir bundan dolayı kartın ve güç kaynağının da incelenmesi gerekmektedir.


ERR7 Hatası Çözüm Yolları:


Bu hafta genel bir hatadır hem meme fişeğinin hem de yatak ısıtıcısını da ilgilendirir. Isınma eylemi gerçekleşirken değer istenilen sıcaklığa ulaştığında belirli bir referansa bağlı olarak ısı değeri istenilen değerin yakınlarında hareket etmesi gerekmektedir. Referans değeri olarak bilinen bu değer meme için 200 derecede 5 derecelik bir hata oranı gibi düşük bir değer içerisinde olmalıdır ancak bu durum daha yüksek değerlere çıktığında, minimum referans değeri 10 derecenin üzerine çıktığında error 7 hatası alabilirsiniz. Bu durumun çözüm yollarından birisi hatanın gerçekleştiği ısıtıcının tespiti ve bu ısıtıcının hatta yanındaki sensörün ölçülmesi gerekir. Sensör ya da ısıtıcı hatalarını genel kontrolü yapıldıktan sonra eğer bu hatayı almaya devam ediyorsanız elinizdeki ürünün pid kontrolleri hasar görmüş ya da hatalı girilmiş olabilir. Bu durumu yazıcının içerisindeki yazılımdan doğru düzeltebilir ya da yeni sürüm güncellemesi yaparak bu hatadan kurtulabilirsiniz. Bu eylemler esnasında belirli bir yazılım bilgisi, elektronik bilgisi gerektiğinden dolayı bilginiz dahilinde olmayan konular için yardım almaktan çekinmeyiniz.

 


Bir yazımızın daha sonuna geldik, soru ve görüşleriniz için bize yorum yapabilirsiniz. Tekrar görüşmek dileğiyle