Servo motor aslında tek başına bir motor değildir, asi dizisi ya da step motor gibi bir motor çeşidi din çıkışının kontrol edilip buna bağlı hareketi hızı yönünü belirle ne biliyorsa bu motora servo motor denir. Servo motorlar birkaç farklı parçadan oluşur. Bu parçaların temeli motor dişli çark sistemi üzerine kurulmuştur. Dişli çark sistemi ile motorun hareketi kontrol kartını arttırılır, kontrol kartı üzerindeki sensörler sayesinde motorun durumu hakkında bilgi edinir. Servo motorlar Asiye ya da değilse beslemenin haricinde bir adet kontrol bacağına da ihtiyaç duyarlar. Kontrol bacağından kontrolcü kartına gelen nereye bağlı olarak motora hareket kazandırılır ve motorun çıkışı gelen veri ile eşit değere gelene kadar motor hareket ettirilir.

 Servo motorlar genelde Arduino projelerinde sıklıkla karşılaştığımız bir motor çeşididir. Sg90 model servo motorlar küçük yapıları sayesinde ve düşük voltajlarda çalıştığından dolayı en sık tercih edilen indir. Arduino kartı kullanarak servo motor kontrol gerçekleştirmek istiyorsanız servo motorun üzerindeki sarı ya da turuncu renkli kabloyu kullanarak sarma motorunuza direkt açısal değer gönderebilirsiniz. Normal koşullarda sarma motorlar frekansa bağlı olarak çalışırlar

 Arduino kartı kullanıyorken yazılım içerisinde servo kütüphanesini kullandığımız için bu frekans ayarlamasını biz hiçbir şekilde görmüyoruz, ancak normalde servo motor kullanımı için kare dalga frekans oluşturulması gerekmektedir. Her aralığı 2 milisaniye ve 0 milisaniye ara arasındadır. Perin boyutuna bağlı olarak servo motor açısal değer oluşturabilir. Servo motorların çalışma prensipleri çok basit olmakla beraber bazı sıkıntılar da ortaya çıkarmaktadır. Arduino projeleri gibi düşük voltajlı projelerde tetikleme voltajı düşük motorlar ve kontrol kartları kullanılmaktadır. Bu küçük yapıyı sağlama esnasında servo motorun açısal değerini kısıtlamaktadır. Üzerinde DC motor olmasına rağmen sadece 0 ile 180 derece arasında hareket edebilmektedir. Ancak yüksek voltajda daha büyük çaplı servo motorlar da bulunmaktadır bu motorların tetiklemez sinyallere ya da çalışma voltajları aşırı yüksek olduğundan dolayı hobi projelerinde karşılaşmamız çok düşük ihtimaldir.

 Sg90 model servo motoru plastik dişli aksamına sahip olduğu için aşırı zorlanma durumunda dişlere zarar verme ihtimali bulunmaktadır. Genel olarak en çok rastlanan durumlardan birisi olarak daha yeni alınmış bir servo motorun çalışma masa ya da tam olarak doğru hareketi gerçekleştiremez ya bağlantı hatası veya algoritma sebebi olabilir ancak bunların yanı sıra servo motorunuz o dişlileri çevire bilebilmek için yeterli güce ulaşamıyorsa hem ısınma yapar hem de motorunuzun çalışmadığını dönmediğini fark edersiniz.

 

Eğer projelerinizde belli bir torkun üzerinde işlem yapmak istiyorsunuz sg90 model servo motorların daha büyük versiyonları bulunmaktadır. Mg996r isimli servo motorlar 11 12 kilo kadar kapasiteye sahiptir, ayrıca kullanılan dişli sistemi sg90 servo motor gibi plastikten değil pirinçten imal edildiğinden dolayı mukavemeti daha yüksektir. Mg996r servo motor haricinde daha yüksek kilo kapasiteli servo motor modelleri bulunmaktadır, bu modelleri RC yarış arabalarında sıklıkla karşılaşırız.

Sizlerde projelerinizle servo motor kullanmak istiyorsanız servo motor kontrolü için aşağıda örnek kodlama bulunmaktadır, bu kodlamaları inceleyebilir yorum bölümünden bizlere soru sorabilirsiniz.
 

#include <Servo.h>
Servo myservo;
int pos = 0;
void setup() {
  myservo.attach(9);
}
void loop() {
  for (pos = 0; pos <= 180; pos += 1) {
    // in steps of 1 degree
    myservo.write(pos);
    delay(15);
  }
  for (pos = 180; pos >= 0; pos -= 1) {
    myservo.write(pos);
    delay(15);
  }
}

Bir yazımızın daha sonuna geldik sorularınız ve görüşleriniz için yorum yapabilirsiniz. Tekrar görüşmek dileğiyle.