Filament 3D yazıcılarda hammadde olarak kullanılan malzemenin ismidir. Filament olarak isimlendirdiğimiz hammadde plastik ve birkaç yan ürün olarak hizmete sunulmaktadır. Flamentler genel yapım itibarıyla geri dönüşüm plastik maddelerden üretilmektedir. 3D yazıcılarda kullanılmak üzere üretilen bu filamentler standart olarak 1 kiloluk paketlenmiş halde satılmaktadır. 1 kiloluk versiyonları haricinde 3D kalem gibi hobi amaçlı kullanımlar için daha düşük gramajları sahip paketlenmiş versiyonları da bulunmaktadır. 1,75 milimetre kalınlığına sahip plastiğin yaklaşık 330 metresi bir kilo gelmekte ve bu şekilde paketlenmektedir. Filamentler ısıtıldığında eriyerek şekillendirilmesi kolay bir hal alır. Yüksek ısıya maruz kalmasına rağmen erimemesinden dolayı bu malzemelere polimer olarak bilinen termoplastiklerdir.
Filament Çeşitleri ve Özellikleri

Flamentler kullanılmak istenilen alana göre sertlik yumuşaklık yüksek mukavemet gibi bazı özellikler gerektirebilir. Bu gibi durumlar için ise özel olarak üretilmiş filament çeşitleri bulunmaktadır. P l a filament en yaygın olan filament çeşididir. P l a filamentin dayanama düşük olmasına rağmen dolgu oranına göre üretilen parçadaki mukavemeti yükselt ile bilmektedir ancak bütün koşullara rağmen filamentin yetersiz kaldı daha yüksek mukavemetin gerekli olduğu durumlar için ABS filament tercih edilmektedir. Normal bir flamenti ya da yüksek mukavemetli bir filamentin yanı sıra esneme özelliğine sahip filament çeşitleri de bulunmaktadır. ABS ve PLA filamentin ekstra bileşenlerle bir araya getirilerek daha farklı amaçlar için kullanılabilir flamentler ortaya çıkmıştır, bu filamentleri örnek olarak ahşap filament ve karbon fiber filament gibi dikkat çekici örneklerden bahsedebiliriz. Aşağıda filament alanında en çok rağbet gören filament çeşitlerini isimlendir dik ve ısı değerlerini yazdık sizlerde bu tablodan yararlanabilirsiniz.

Filament tipi
Özellik
Nozzle sıcaklığı
PLA (Poliaktirk Asit)
Organik
180-230
ABS (Akrilonitril Büdadien Stiren)Dayanıklı

  210 – 250

PETG (Polyethylene Terephthalate Glycol-Modified)
Esnek
220-235
Ahşap
Ahşap
195 – 220
PLA Filament Nedir? Özellikleri Nelerdir?

3D yazıcılarda en sık kullanılan filament çeşididir. PLA filamentler organik ürünlerden üretilerek ortaya çıkarılmış bir plastik çeşididir, bu sayede PLA kullanılarak üretilmiş olan yarım litrelik su şişesi doğada kendi kendine 90 gün içerisinde çözünebilmektedir. Doğada çözülmesine karşın bu durum kullandığımız plastiklerin doğaya atılmasına sebep asla olmamalıdır, elinizde biriken ya da o gün çıkan hurda PLA filamenti geri dönüşüm istasyonlarına götürürüz. Üretimi en kolay ürün olduğu için tüketimi yüksek ve maliyeti düşüktür. 

ABS Filament Nedir? Özellikleri Nelerdir?

ABS filament çeşidi 3D yazıcı ham maddeleri arasında dayanıklılığından dolayı tercih edilen bir plastik çeşididir. Organik malzemelerden üretilmediği için doğada çözülmez. Baskı ısı değerleri daha yüksektir ve bundan dolayı bazı 3D yazıcılar bu ham madde kullanımında zorlanır ve arıza çıkarabilirler.


Esnek (Flex) veya TPU Filamentler

Esnek filamentler projenizdeki arabanın lastikleri ya da tankınızın paletleri gibi yumuşak ve yüzeye tutulması gereken parçaları basmak için gerekli olan esnekliği ve dokuyu sağlayan bir filament çeşididir. Hammadde olarak termoplastik poliüretan gibi yüksek ısıda yanmak yerine yüksek ısıda şekillendirilebilir hale gelmektedir, bu özelliği sayesinde 3D yazıcılarda bu tip filamentleri kullanabilirsiniz.
Ahşap, Tahta, Bambu Filamentler

İlk ahşap filament denemesinde PLA ve talaş gibi ahşap malzemeler birleştirilerek bir filament elde edildi ancak bu filamentin kullanımında filamentin aşırı kırılgan olması kullanımı zorlaştırdığından dolayı yeni denemeler hemen başlatıldı. Bir sürü denemenin ardından ahşap lifi ve filamentin karışımının en doğru sonuca ulaştırdığını keşfettiler. Şu an piyasada genel olarak karşılaştığımız ahşap filamentlerin karışım halinde olup sadece %30 ahşap lifi içermektedirler. Ahşap kullanılarak üretilen filamentler daha kırılgan hale geldiği için kullanımı zorlaşsa da filament kuruduktan ve figür ortaya çıktıktan sonra ortaya çıkan hissiyat ve kokusu gerçek bir ahşap hissiyatı ve kokusu vermektedir. Ahşap filament satın almak istediğinizde satın alacağınız ürünün üretici firmasının vermiş olduğu ısı değerleri ve karışım değerleri önemli bilgiler arz etmektedir.
Sizlerde 3D yazıcılarınız için filament arayışı içindeyseniz ROBOT DİYARI olarak sizlere birçok filament ve ek bileşenleri sağlamak için buradayız. Blog sayfamızdan memnun kaldıysanız, soru ve görüşlerinizi arz etmek için bizlere yorum yapabilirsiniz.