Günümüzde evlerimize kadar giren 3D yazıcı teknolojisi hayatımıza yeni bir sorunu da katmış bulunmaktadır, bu sorunu hafife almadan önce plastik geri dönüşümünün hayatımızdaki yerine düşünmenizi tavsiye ederiz. Maalesef kullanılan 3D printerların hammadde kaynağı olarak ABS filament ve PLA filament çeşitleri yaygın olarak kullanılmaktadır, ancak bu iki filament çeşidinin de belediyelerde geri dönüşüm hizmeti verilememektedir. Uluslararası reçine tanımlayıcı kodları gereğince bu 2 filament çeşidi TEB 7 veya diğer plastik sınıfına girmektedir bu iki sınıfta belediyelerde geri dönüşüm hizmeti genel olarak verilmediğinden dolayı evinizde çıkan atık plastikleri geri dönüşüm kutusuna atmanız yeterli değildir.

 Standart plastik geri dönüşümü esnasında PETE yani plastik maddeler PLA filament gibi ya da ABS filament gibi filament çeşitleri bu sınıfın içerisine giremez. Bu durumun sebebi filament çeşitlerinin düşük erime sıcaklığı standart plastik geri dönüşümü esnasında kullanılan PETE plastik çeşitlerinin erime sıcaklığının daha alt seviyelerinde olmasından dolayı ya farklı bir isimle anılmaktadır ve bu iki farklı malzemenin birleşme geri dönüşüm esnasında ki bütün plastik malzemelerin ısı eğrisini bozmaktadır. Bundan dolayı filament çeşitlerinin isimleri PETG olarak düzenlenmiştir. Plastik geri dönüşümü esnasında bu iki farklı malzemenin benzer özellikleri sayesinde karıştırılmaları mümkün ancak bir o kadar da zararlıdır. Filament geri dönüşümü ancak özel geri dönüşüm tesislerinde yapılabilir. Yerel kullanımı artmış bu ürünler maalesef genel olarak ülkelerde geri dönüşüme müsait değildir. Devletin kurmuş olduğu plastik geri dönüşüm tesisleri gündelik hayatımızda kullandığımız plastik çeşitlerinin tamamını kapsama durumu vardır ancak filament çeşitleri bu plastik sınıfının içerisine girmediğinden dolayı devlet destekli geri dönüşüm tesislerinde bu hizmet verilememektedir.

 3D yazıcılarının genelinde kullanılan standart filament tipleri haricinde bu geri dönüşüm tesislerinde geri dönüştürülebilecek malzemeler kullanılabilir, ancak bu malzemelerin kullanımı esnasında kimyasal yapısı kristalize olduğundan dolayı soğuma esnasında bükülme kırılma gibi sorunlar ortaya çıkarmaktadır. Bu sebeplerden ötürü PETE ürünleri filament kullanımında tercih edilmemektedir.

 Hurdaya ayırdığımız filamentler geri dönüştürülebilir olması için özel kurum ve kuruluşlar bulunmaktadır. Bu kuruluşlar parçalama cihazları kullanarak götürmüş olduğunuz plastikleri küçük parçalar haline getirip özel ısı değerleri gereğince tekrar eritilip üzerindeki zararlı maddeler ayrıştırıldığında ortaya tekrar kullanılabilir eriyik halde filament ortaya çıkar. Akışkan haldeki filament tekrar filament sarma makinaları sorma üniteleri gibi işlemlerden geçirilerek tekrar kullanılabilir filament olarak dönüştürülebilir, ancak bu tesislerin günümüzde yaygınlaşması durumu hala söz konusu değildir. Filament geri dönüşüm tesislerinden ziyade ev tipi kendi ihtiyacını karşılayabilecek şekilde üretilmiş prototipler bulunmaktadır. Bu prototipler genel olarak açık kaynak lisanslı sitelerde kullanıcıların hizmetine sunulmuştur. Ne kadar açık kaynaklı sunulmuş olsa da bu prototiplerin üretimi çok meşakkatli ve maliyeti yüksek ürünlerdir.

 

Geri dönüştürülmesi zor olan filamentler yine de geri dönüşüm yapılabilir, tam olarak bir geri dönüşüm olmasa da katı geri dönüşüm malzemeleri arasında geri dönüşüm tesislerine gönderilebilir ve buralarda doğaya zarar vermeden tamamen yok edilebilir ürünlerdir. Sizlerde artık ya da hurda olarak ayırdığınız filament çeşitlerini katı atık tesislerinde geri dönüştürebilirsiniz. Direk çöpe atılan filament çeşitleri geri dönüşüm tesislerine zarar verdiği gibi ortadan kaldırılması gereken atık boyutu da artmaktadır, bu sebeplerden ötürü filament çeşitlerini çöpe atmayınız ve katı atık geri dönüşüm tesislerine ulaşmasını sağlayabilirsiniz.